Jdi na obsah Jdi na menu
 


vyvoj plodu tyden po tydnu

20. 8. 2007

Prvních šest týdnů (cca 21.2.- 3.4.07)
Velikost zárodku (od hlavy k zadečku): 4 mm
Váha: méně než 1g


Co je již vyvinuto?
Hlava má kapkovitý tvar a stáčí se směrem k ocasu.
Zárodek vypadá jako pulec a je odborně nazýván embryo.
Po stranách má malé výběžky – budoucí ruce a nohy.
Kůže je průsvitná a prostupná pro vyživující látky.
Zárodek se vznáší v dutině naplněné tekutinou.


Vnitřní orgány embrya
V šesti týdnech se začínají utvářet vnitřní orgány dítěte. Má již své vlastní srdce, které pumpuje krev. Existují také základy trávicího systému, embryo má trubici probíhající od úst k ocasu. Má také základ míchy a nervové soustavy.

Kdy začne embryo nabývat podobu člověka?
Od 6.týdne se vyvíjí velice rychle a lze jej vidět při ultrazvukovém vyšetření. Po tomto období se začíná vytvářet hlava, hrudník, končetiny, páteř. Od 8.týdne má již embryo podobu člověka.


Mám o sebe více pečovat, dávat na sebe pozor?
Během těchto týdnů se vytvářejí důležité orgány a proto je dobré, abyste se vyvarovala stresu a užívání škodlivých látek jako je kouření, alkohol, léky nebo nezdravá výživa. Užívejte kyselinu listovou a vyvarujte se smaženým jídlům či smetaně.


Může embryo něco cítit?
Ne nemůže, dokud se nevyvine nervová soustava, což se děje kolem 13 týdne.

- 4. den

- 4.tyden

- 6.tydenV devíti týdnech (cca 18.4.- 24.4.07)
Délka (od hlavy po zadeček): 3 cm
Váha: 3g

Co je již vyvinuto
Tělo plodu se v tomto období napřimuje, má jasnější tvar. Vyvíjí se končetiny a krátký ocas mizí. Nyní už není embryem a stává se plodem. Hlava má vysoké čelo a už jsou viditelné oči, uši a nos. Jsou již vyvinuty základy všech zubů a vyvíjejí se chuťové pohárky. Na základech paží se nejprve vytvoří zárodky zápěstí a prstů, poté se končetiny postupně prodlouží a vytvoří ruce či nohy. Na koncích prstů se vytvoří hmatové polštářky. Kůže má již dvě vrstvy.

Vnitřní orgány plodu
Mozek je oproti šestému týdnu čtyřikrát větší. Ústa, žaludek a střevo se vyvíjejí velmi rychle, nejsou však funkční. Srdce je plně vyvinuté, má 4 dutiny a tepe dvakrát rychleji než srdce nás dospělých. Základy pohlavních orgánů jsou vytvořeny.

Může už plod vidět a slyšet?
V šesti týdnech jsou již patrné primitivní oči. Uši vypadají jako malé polštářky na stranách hlavičky. Dokud však nebude plně vyvinut nervový systém, plod nevidí ani neslyší.

Zjistím už pohlaví?
Ne, pohlavní orgány ještě nejsou na ultrazvuku viditelné.

- nohy

- 8. tyden

- 9. tydenVývoj plodu dvanáctý týden (cca 9.5.- 15.5.07)
Délka (od hlavy k zadečku): 6 cm
Váha: 15 g

Co je již vyvinuto:
Plod se stále více podobá člověku. Rysy obličeje jsou zřetelnější, končetiny jsou více vyvinuté, plod má již prsty na kterých začínají růst nehty. Objevuje se první kostní tkáň, brada a také malý nos. Ruce i nohy se začínají pohybovat, kůže je prostupná pro plodovou vodu.

Vnitřní orgány:
Je vytvořen žaludek spojený se střevem a ústy. Srdce již pumpuje krev do celého těla. Vytvářejí se vaječníky či varlata i když ještě není možné určit pohlaví plodu. V tomto období je již plně vyvinuta placenta, přebírá plně výživnou funkci a je větší než samotný plod. Postupně se bude zmenšovat.

Kdy uslyším srdce mého dítěte?
Uslyšíte ho od desátého týdne, srdce bije velice rychle – až 160x za minutu.

Co je to pupečník?
Pupečník je provaz, který spojuje plod s placentou. Jsou v něm tři cévy, dvě z nichpřivádí krev z plodu do placenty, třetí naopak.

- 11.tyden

- 11.tyden nozicky

- 12.tydenVývoj plodu šestnáctý týden (cca 6.6.- 12.6.07)
Váha: 130 g
Velikost zárodku (od hlavy k zadečku): 12 cm

Co je již vyvinuto
Vaše dítě má již jasné rysy obličeje a také jasně viditelné končetiny. Kůže je velice tenká a průsvitná, není vytvořen podkožní tuk, jsou vidět podkožní cévy. Vaše miminko už je velice aktivní (což možná ucítíte), zatíná pěsti, polyká tekutinu, cucá si paleček a vyměšuje do plodové vody. Jsou také vyvinuty mimické svaly na obličeji, takže je možné vidět nekontrolované grimasy. Začíná se také vyvíjet obočí a řasy. Vaše dítě již slyší první zvuky a na prstech u rukou má nehtíky (u nohou vyrostou až později).

Vnitřní orgány:
Na jazyku se již objevily chuťové pohárky, plod je obklopen plodovou vodou a díky tomu se může plod volně pohybovat, otáčet se (v jednu chvíli je hlavou dolů, potom nahoru), plodová voda funguje jako tlumič a vy pohyby dítěte tolik necítíte. Funguje také jako ochrana proti vnějším nárazům, udržuje stálou teplotu v děloze.

Umí se plod pohybovat a jak?
Plod již dokáže natahovat a ohýbat prsty, paže i nohy. Umí si držet pupečník, cucat palec, zatínat pěst, točit se v plodové vodě, funguje mu močový měchýř (plní se plodovou vodou a zase ji vypouští). Oči lehce reagují na změny intenzity světla i když jsou ještě zavřené.

-14.tt

-15.ttVývoj plodu dvacátý týden (cca 4.7.- 10.7.07)
Délka plodu (od hlavy k zadečku): 17 cm
Váha: 350 g

Co je již vyvinuto:
Plod nyní roste velmi rychle a již pociťujete jeho pohyby. Končetiny jsou plně vyvinuté, tělo pokrývá jemné ochlupení. Vaše miminko již dobře slyší a reaguje na vnější zvuky. Vytvářejí se první zuby, jsou zaznamenávány první pohyby očí i když jsou stále zavřené.

Vnitřní orgány:
Pohlavní orgány jsou již vyvinuty, u děvčat již vaječníky mají všechna vajíčka, která budou využívat po celý život (asi milión). Výživu již plně zajišťuje placenta, poskytuje plodu vzduch, ochranné látky a funguje také jako čistička odpadu z látkové výměny.

Kdy ucítím poprvé své dítě?
Pokud prožíváte druhé či další těhotenství, možná již pohyby cítíte. Pokud jste prvorodička, pohyby můžete cítit až kolem 22.týdne, mírné pohyby dříve.

Co moje dítě vnímá?
Dítě reaguje na vnější zvuky, dle toho se pohybuje a mění se mu srdeční pulz. Je také dokázáno, že dítě mění své pohyby na základě různých druhů hudby.

-18.tt

-19.tt

-20.-22.tt

-22.ttVývoj plodu ve 24.týdnu (cca 1.8.- 7.8.07)
Délka plodu (od hlavy po zadeček): 20 cm
Váha: 640 g

Co je již vyvinuto
Vaše dítě je silnější a obratnější, není tak náchylné vnějším vlivům. Jeho kůže už není průsvitná díky uloženému tuku, kolem něj je 450-500ml plodové vody a proto se může volně pohybovat, kope, cucá si paleček a reaguje na zvuky. Srdeční tep je pomalejší a již ho lze zaznamenat. Ve 22.–24.týdnu začíná otevírat oči.

Vnitřní orgány
Všechny orgány kromě plic jsou plně vyvinuté, vyvíjí se buňky zodpovědné za vědomí a také cyklus spánku a bdění. Vaše dítě také polyká a vylučuje plodovou vodu.

Pokud teď porodím, co se stane?
Je to právě 24. týden, je zde však riziko, že bude vaše dítě mentálně postižené. Nižší riziko je od 28.týdne těhotenství, zde je více než 90% pravděpodobnost, že dítě přežije.

- 24.tt ruce

- 25.tt ruceVývoj plodu 29.týden (cca 5.9.-11.9.07)
Délka plodu (od hlavy k zadečku): 24 cm
Váha: 1,2 kg

Co je již vyvinuto:
Vaše dítě se stále rychle vyvíjí, poměr mezi hlavou a tělem se stále zmenšuje. Na jeho hlavě jsou viditelné vlásky, tělo chrání mazlavá tekutina nazývaná vernix. Stále více cítíte jeho pohyby v děloze, je aktivní a někdy také můžete pocítit trhavé pohyby, vaše dítě může totiž trpět škytavkou. Nebojte se však, je to způsobeno zkoušením dýchacích pohybů přesto, že zatím kyslík není potřeba. Ten mu dodává placenta. Představte si, že vaše dítě již může plakat.

Vnitřní orgány:
Výrazně se vyvíjí mozek a nervová soustava, díky rychlejšímu přenosu nervových vzruchů se zlepšuje schopnost učit se. Mozek dítěte je již také schopný kontrolovat teplotu. Plíce jsou lépe vyvinuté, nemají však vyvinutý tzv. surfaktant, který je důležitý pro jejich úplnou funkci. Pokud se tedy dítě narodí předčasně v těchto týdnech, bude mít pravděpodobně dýchací potíže a budou mu podávány léky k podpoře tvorby této látky.

-30.tt

-30.tt

- 30.ttVývoj plodu 35.týden (cca 17.10.- 23.10.07)
Délka plodu (od hlavy k zadečku): 31cm
Váha: 2,6 kg

Co je již vyvinuto:
Pokožka vašeho dítěte již není tak průsvitná a to hlavně díky nárůstu tuku, mění barvu na růžovou a už jsou méně viditelné cévy. Tělíčko je již poměrně velké k hlavičce, oči se pravidelně otevírají a zavírají, dítě je schopné vnímat světlo a tmu přes břišní stěnu. Končetiny jsou již plně vyvinuté včetně nervových zakončení, vaše dítě má tedy koordinované pohyby.

Vnitřní orgány:
Prakticky všechny jsou vyvinuté, kromě plic, které ještě potřebují čas. Nervová soustava včetně mozku jsou již plně výkonné, pokud by se ale nyní dítě narodilo, nebude mít pravděpodobně sací reflexy či koordinaci. Plodová voda již neprosakuje do plodu, o výživu se plně stará placenta, která je zcela vyvinutá. Vaše dítě ještě nemá vyvinutý spánkový rytmus, proto může být několik hodin vzhůru a naopak přes den spát.Vaše dítě má dokonce sny.

V jaké poloze je nyní plod?
Správná poloha je hlavičkou dolů, ta je také nejčastější. Pokud dítě leží obráceně (ve výjimečných případech) porod obvykle probíhá císařským řezem.

- 34.tt

- 35.tt

- 36.-38.ttVývoj plodu ve 40.týdnu (cca 21.11.-27.11.07)
Váha: 3,4 kg
Délka plodu (od hlavy k zadečku): 35cm

Co je již vyvinuto:
V tomto období je vaše dítě plně vyvinuto a připraveno k porodu. Má vrstvu podkožního tuku – je baculatější, má otevřené oči (ty jsou při porodu vždy modré). Končetiny jsou také plně vyvinuté včetně nehtíků, dítě zvládá koordinaci končetin a jeho obličej je kulatý. Kosti dětské lebky jsou měkké a mohou přes sebe klouzat, to pomůže plodu při porodu projít porodními cestami a pochvou.

Vnitřní orgány:
Plíce jsou již plně vyvinuté, potřebují ale stále dozrát (po porodu). Potřebují látku zvanou kortizol, který pomáhá plicím v dozrání. Srdce je plně výkonné, bije rychlostí 110-150 tepů za minutu, po porodu nastanou změny v krevním oběhu způsobené rozvinutím plic. Placenta již stárne-její růst je zastaven.

Proč se nyní moje dítě méně hýbe?
Plod je již zralý na porod a má proto má méně místa pro pohyb.

Kdy začne plod sestupovat?
Období je mezi 36. týdnem a porodem. Sestup hlavičky však neznamená porod, může tak být i další týdny těhotenství. Zároveň k sestupu může dojít až před porodem.

- 38.tt

- 40.tt smich

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

stále to nejde

(Veru, 22. 2. 2008 12:26)

Pokouším se otevřít obrázky, ale stále to nejde....

Pěkné , ale bez obrázků :-(

(Veru, 19. 2. 2008 22:15)

Moc hezké čteníčko, ale nejdou otvírat obrázky , což je škoda to mě mrzí....

Pěkné,ale nefunkční

(gierka, 18. 2. 2008 12:07)

Jsou to moc krásné stránky,ale stále čekám až půjdou otvírat i obrázky ultrazvuků,ale nic.Je to škoda,asi dvakrát se mi to povedlo a od té doby to zase nefunguje.........

pěkný

(Mirka, 11. 12. 2007 12:21)

Stránka je pěkně a poučně udělaná,ale bohužel moc ráda bych se podívala na obrázky k tomu přiložené,ale nejdou mi otevřít.Je to škoda ,ráda bych si to oživila i přesto že čekám již 3 dítě.

super

(gierka, 5. 12. 2007 10:25)

Dnes se to povedlo otevřít celé,super.Snad to bude fungovat i dál.........

moc pěkný

(gierka, 30. 11. 2007 21:32)

Moc pěkně udělaná stránka,ale poslední dobou nejde otvírat úplně,nejdou otevřít obrázky ultrazvuků :-(

krásný

(draga, 7. 11. 2007 8:41)

Díky, je to moc hezký vzpomenout si jak to všechno bylo :))

To je jako naučná knížka. :-)

(maverick.., 23. 9. 2007 21:59)

Ne že bych se dověděl moc novinek, ale aspoň si člověk osvěží paměť. A na Tobě je vidět, že si to užíváš - a tak to má být. ;-)

jejda..

(katarina1512, 23. 9. 2007 21:43)

Teda tohle mě vždycky dostane..:-) Je to krásný, když si představím, že takhle nějak moje miminko vypadá..a taky co všechno už má vyvinuté..:-)